День української писемності та мови в установах виконання покарань Дніпропетровщини

9 листопада в установах виконання покарань та слідчому ізоляторі управління Державної пенітенціарної служби України у Дніпропетровській області відбулись культурно-просвітницькі заходи з нагоди Дня української писемності та мови. У 1997 році, коли Президентом України Леонідом Кучмою був підписаний відповідний Указ, день святкування був обраний не випадково: адже саме 9 листопада за православним календарем вшановують Преподобного Нестора-Літописця — послідовника творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія.

Цього дня в установах області відбулись урочисті богослужіння та відкриті уроки у загальноосвітніх навчальних закладах, лекції та інформаційні години, читацькі конференції та виставки літератури і художньої творчості, присвячені святу. Як і в минулому році засуджені Дніпропетровщини приєднались до написання Всеукраїнського диктанту національної єдності. До традиції, започаткованої Національною радіокомпанією України ще у 2000 році, цього року залюбки долучилось 347 засуджених.

У класі із вечірньою формою навчання Дніпродзержинської виправної колонії (№34) відбувся відкритий урок на тему «Цікаві сторінки української писемності», під час якого присутні жінки разом із викладачем української мови та літератури Людмилою Цимбал здійснили цікаву мандрівку стежками української писемності, мали змогу поглянути на історію свого народу, ді­знатися про витоки нашої мови, її місце серед інших слов'янських мов та  збагнути роль рідної мови в утвердженні української державності. 

Мовознавча вікторина «Плекаймо рідну мову» пройшла в бібліотеці Павлоградської виправної колонії (№142). Практичний психолог установи Лариса Климчук влаштувала справжнє змагання між жінками, які вважали себе знавцями української мови: учасники заходу мірялися знаннями з мови та літератури, зокрема, творчості Тараса Шевченка, Івана Котляревського, Володимира Сосюри, із захопленням відповідали на питання конкурсу, продовжували прислів’я, читали вірші  та в кінці заходу заспівали пісню «Мова єднання».

У Криворізькій установі виконання покарань (№3) ув’язнені та засуджені охоче змагались у інтерактивних вікторинах, слухали лекції, мандрували шляхом становлення української писемності. Не оминули святкові заходи й засуджених, які відбувають покарання у секторі максимального рівня безпеки, бо переважна їх більшість навчається у класі з вечірньою формою навчання.

         Серед різноманіття проведених цього дня заходів не було зайвих або недоречних, адже всі вони були спрямовані на виховання поваги до мови, держави і врешті решт, самого себе, бо, як писав український поет Павло Тичина «то не просто мова, звуки, не словникові холодини - в них чути труд, і піт, і муки, чуття єдиної родини».